A kerítés nem csak a biztonságot és a magánéletet szolgálja, hanem az otthonunk külső megjelenését is meghatározza. Ha egy olyan kerítést szeretnél, amely időtlen és stílusos, akkor érdemes fontolóra venni a bontott tégla kerítés építését.
Ez a klasszikus megoldás nem csak esztétikailag vonzó, de tartós és könnyen karbantartható is.
Ebben a blogcikkben megosztunk néhány hasznos információt a bontott tégla kerítés építésével kapcsolatban.

1. Anyagok és eszközök: A bontott tégla kerítés építéséhez szükséged lesz a következőkre:
– Bontott téglák: Választhatsz újrahasznosított, bontott téglát, ezzel nem csak több évtizedes strapabíró anyagot választasz, de a környezetet is véded azzal, hogy nem a sitt telepeket töltik meg a bontásból kikerülő téglákkal. Ráadásul, ha szerencséd van, még különleges, jelzett, pecsétes, címeres tégla is akad majd köztük, amit, ha kifelé fordítasz, igazi dísze lesz a kerítésnek!
– Beton: A kerítés alapjának megépítéséhez szükséged lesz betonra. Sávalapot kell építened, amit a fagyhatárig kell levinni.
– Falazóhabarcs: A téglák egymásra rakásához szükséges kötőanyag. Nélküle nem marad egyben a fal, de hát ezt úgyis tudod! Zsákos anyagot is kaphatsz, nálunk is megvásárolható. 25 kg van egy zsákban, ami kb. 1 m2-re elég, de ez sok mindenen múlik.
– Vízszintező, mérőszalag, ásó, lapát és egyéb alapvető eszközök.

2. Előkészületek:
– Határozd meg a kerítés helyét és hosszát. Jelöld ki a területet, ahol a kerítés épülni fog.
– Készítsd elő az alapot. Ásd ki a kerítés vonalát, majd készíts betonalapot a kerítés stabilitásának biztosítása érdekében.
FONTOS! A kerítésalap tetejét víz ellen szigetelni kell!
Miért? Mert a talajból a betonon keresztül felszivároghat a víz a téglákba, ami sok kárt okozhat, sókivirágzástól a gombásodáson át a kifagyásig. Ezek mind megelőzhetőek, ha gondoskodsz erről, és még valamiről, amit itt a cikkben, egy későbbi pontban olvashatsz !

3. Téglák elhelyezése:
– Keverd be a zsákos falazó habarcsot a megfelelő arányban, majd készítsd elő a téglákat. Az esetleg a téglákon maradt maltert kalapáccsal le tudod verni róla, néhány jól irányzott mozdulattal. Vigyázz a kezedre, és a téglát se törd el! 😊 Azt a téglát, amit beraklapoztunk, mi már kalapáccsal megtisztítottuk.
– Helyezd a téglákat a betonalapon lévő szigetelésre. Használj vízszintezőt, hogy biztosítsd a megfelelő egyenességet és szintezést.
– Rendezd a téglákat úgy, hogy a fugák egyenletesek legyenek, és használd a bekevert habarcsot a téglák összekötéséhez. Minden 2. sort fél téglával kezdj, így lesznek a téglák kötésben.
4. Fugázás:
– Kb. 1,5 cm-es vastagságban rakd a habarcsot, így lesz elég széles a fugatávolság. Ügyelj arra, hogy a habarcs ne legyen túl sok, és ne folyjon ki a téglák oldalára, mert amellett, hogy elég csúnya látványt is nyújt, nehéz letakarítani, amikor már megkötött. A téglák közti hézagokban a látszó fugázó anyagot kiskanál hátával, vagy gumikesztyűs ujjal húzd ki ívesre. Ezt akkor kell csinálni, amikor már kezd megkötni, de még nem teljesen kemény.

5. Takarítás:
– Amikor készen van a kerítés, drótkefével alaposan le tudod takarítani, ha valahol mégis malteros maradt volna.
– Vigyázz, hogy drótkorong ne marjon bele a tégla felületébe, és ne csiszold le annyira, mintha bútort csiszolnál!
A bontott tégla szépségét éppen a szabálytalan, rücskös felülete adja!

6. A titkos összetevő:
– Amikor készen van, és a látvánnyal elégedett vagy, akkor jön, amit már említettünk, a titkos összetevő, ami kulcsa a bontott tégla kerítés hosszútávú szépségének.
Mi is ez? Talán már tudod, de eláruljuk, ez nem más, mint az impregnálás!
-A kerítés függőleges oldalait a szilikonos téglaimpregnáló használatával a legjobb megvédeni. Azokra részekre pedig, ahol jobban megáll a víz, tehát a kerítés oszlopok és a köztes részek tetejét az Universal nevű impregnálóval kezeld. Hatásában mindkettő színtelen, és nem fog látszani a téglán más, csak annyi, hogy összefutnak rajta a vízcseppek.
-Mindegyiket 2 rétegben hord fel, és úgy haladj, hogy mindig csak egy rövid részt kensz át, és mielőtt megszáradna, már jöhet a következő réteg. Így jut az anyag legmélyebbre a tégla pórusaiba, és elzárja őket. A fugát se felejtsd ki!
-Még egy fontos dologra figyelj, ne legyen tartósan hideg az idő, amikor impregnálsz, és ne legyen az erős napsütéstől átforrósodva a felület!
Impregnálás után nem jut be a víz, és ami nincs bent, az kint marad, 😊 így nem tud kifagyást, sókivirágzást, mohásodást, és egyéb bosszantó dolgokat produkálni.
7. Karbantartás:
– A bontott tégla kerítés tartós és könnyen karbantartható, de idővel némi karbantartásra lehet szükség.
– Ellenőrizd rendszeresen a fugákat, és ha szükséges, pótold ki a hiányzó habarcsot.
– Tisztítsd le a kerítést időnként, hogy megtartsa eredeti szépségét. Nagynyomású mosóval áttisztítva minden szennyeződés leszedhető!
– Figyeld meg, ellenáll-e még a víznek, összefutnak-e rajta a vízcseppek, vagy beszívja a felület? Kezeld újra, ha a tégla beissza a vizet!
A bontott tégla kerítés építése időt és odafigyelést igényel, de az eredmény egy időtlen és stílusos kerítés lesz, amely hosszú távon is megőrzi szépségét. Ne feledd, hogy a megfelelő előkészületek és a gondos munka kulcsfontosságúak a sikeres építéshez. Ha bizonytalan vagy a folyamatban, mindig érdemes szakember segítségét kérni.
Bontott tégla kerítésed hosszú éveken át szolgálhat majd, és otthonod külső megjelenését is feldobja.
Sok örömöt hozzá!
Jöhetnek még inspiráló képek?