Avagy érdemes-e bontott téglából készíteni bármit is, ami kültérben van?

Sokszor felmerül a kérdés, szabad-e kocsibeállót építeni bontott téglából.
Általában attól félnek az emberek, hogy felfagy, nem bírja el az autót. Természetesen meg lehet érteni az aggodalmakat, de mégis azt mondom, hogy érdemes.
Hiszen melyik szürke beton felület lehet hasonló a bontott tégla barátságos, meleg színeihez, természetes textúrájához?

A mostanában gyártott téglákat el kell felejteni, kagylósan szétmállik 1 tél alatt. A régi, ami kb. 100-150 éves, egészen más technológiával készült, akkor még volt idő a minőségi termékek gyártására. Miután megformázták, kiszárították, aztán égették, mindez hónapokig tartó folyamat volt.
Ezek azok a téglák, amiket megtalálsz valahol a kert végében kidobva, és azon kívül, hogy mohásak, semmi bajuk nincsen! NA ebből nyugodtan építhetsz bármit!
Mi kb. 20 évvel ezelőtt legalább 100 éves bontott téglából csináltuk a kocsibeállót, járdákat, lépcsőt a bejárathoz. Pedig akkor még nem is tégláztunk üzletszerűen. Csak simán kavicságyba, vagy ami volt, abba raktuk bele. Nem fugáztuk ki, ha néha-néha cserélni is kellett 1-2 darabot, olyan gyorsan készen volt, hogy észre sem vettem, a férjem olyan gyorsan megcsinálta. (Ezt sem úgy kell elképzelni, hogy darabokra fagyott, maximum letörik belőle egy-két kisebb darab.)
Ami hátrány, az, hogy kinőtt a gaz a fugákban. A gyerekeket még be tudtuk fogni egy ideig gyomlálni, de sajnos időközben gimi, egyetem stb. elég hivatkozási alap lett rá, hogy ránk maradjon a feladat!

Akkor jött el az idő, hogy kifugáztuk az egészet, igaz, így kellett alá egy kis aljzat, és nem olyan egyszerű cserélni, ha kell. Arra figyeljetek, hogy a burkolat teteje legyen lejtésben, (1-2 cm méterenként), és az aljzat jó vízelvezető képességű legyen. Így a vizet nem szívja fel a talajból, és nem is áll meg rajta.

Jó tanácsom még a fugázáshoz, hogy legyen ívesen kihúzva. Furán hangzik, de a konyhából fogj egy kanalat, és annak a hátával kell elsimítani. Tökéletes lesz! Ez azért fontos, hogy ne üljön meg a sarkokban a por. A kocsibeállót gondolom nem porszívóval fogod takarítani! 😀

(Csak halkan jegyzem meg, az első téglás falunkhoz a férjem ellopta a habzsákomat! Ugyanis zsákkal lehet házilag a legkönnyebben fugázni. De inkább vegyél egy sittes zsákot, annak vágd le a sarkát, akkor a családi béke sem sérül!)

Itt jön be a következő kérdés: Kell-e impregnálni?
Az első esetben, simán csak lerakva, fuga nélkül, olyan gyorsan ki lehet javítani, hogy akkor sem dől össze a világ, ha néha meg kell csinálni. Ha valakinek úgy tetszik, ilyenkor is lehet impregnálni, csak mivel minden oldalán érheti nedvesség, akkor úgy illik, hogy az összes felületet kapjon kezelést. (Erre vannak egyébként olcsóbb anyagok!)
A fugázott felületek esetében viszont bevállalható az impregnálás, mert csak a tetejét kell, és akkor biztosan nincs gond évekig, sőt, évtizedekig!
Erre a célra sokféle impregnáló van forgalomban, olcsóbb-drágább, tartós és kevésbé tartós. Mi meg szoktuk kérdezni a vevőtől, mi a célja, mik az igényei, és ahhoz ajánlunk megfelelőt.

Első körben ennyit tudok mondani, ha van még kérdésetek, nyugodtan írjatok. Nagyon szakmai dolgokban inkább a férjem tud segíteni, én csak egy bontott tégla mániásnak a lelkes felesége vagyok! 🙂
És most következnek a fotók!
Kedves bontott téglás kedvelő !
Szeretném megkérdezni, járdát készítettünk bontottból és homokkal töltöttük a fuga helyeket, ha lenolajjal lekezelném a téglákat javítana a színén ( ugyanis kicsit fakult, ) és a téli töredezésen azaz a fagyás általi hibákon javítana?
Köszönettel veszem szíves válaszát.
Fné
Kedves Fné!
Köszönjük a kérdést!
A homokkal feltöltött fugával teljesen jól működik a burkolat. A régi, jól kiégetett tégláknak önmagában is jó fagyálló képességük van. Impregnálással ez 100%-ra hozható fel. Akkor működik igazán a felső oldal impregnálása, ha a tégla jó vízelvezetésű aljzatra kerül, ahonnan nem tudja felszívni a nedvességet, és ki van fugázva!
Abban az esetben viszont, ha a tégla minden oldalról nedvességhez tud jutni, akkor csak a felső oldalát kezelni fagy ellen nem célravezető, mivel a víz ennek ellenére is be tud hatolni a téglába. Ilyen esetekben mártva célszerű impregnálni, ami viszont elég költséges, és nem a lenolaj a legalkalmasabb erre, hanem tartós hatóanyagú, speciális impregnálószer. (Pl. nálunk az Universal elnevezésű.)
Ami a leginkább működőképes ilyen esetekben, ha néhány évente, amikor keményebb fagyok után esetleg előfordul, hogy kifagy néhány tégla, ezeket a darabokat pár perc alatt kicserélni. Szerencsére a homokkal feltöltött fuga könnyen kezelhető.
A színének a sötétítésére attól még alkalmas a lenolaj, a felső oldalának bizonyos mértékű védelmet is nyújt. A lenolaj hátránya azonban, hogy évről évre ismételni kell, mivel rendkívül hamar lebomlik. Ráadásul utána mással nem kezelhető!
Kínálatunkban többféle impregnáló található. Ami a szín sötétítésére alkalmas, és a kocsibeállón jelentkező igénybevételre is megfelelő, az a Téglabalzsam. Gyönyörűen mélyíti a tégla színét, és hosszútávú, évtizedes védelmet nyújt. (Sajnos itt is igaz, hogy ettől még a többi oldal védtelen a vízzel szemben, ha homokba rakott a tégla.)
Sok sikert kívánunk, ha van még kérdése, írjon bátran!
Vámos Katalin, Téglárium