Egy bontott téglával épült konyha igaz története, képekkel.

Az U alakú konyhapult bontott téglából épült része.
Kivitelezés házilag?
Két kicsi baba mellett nem sajnálták az időt és a fárdadtságot, hogy a lebetegedett iparos helyett saját maguk nekiálljanak a téglaburkolatok elkészítésének.
Igyekeztünk segíteni telefonon, de kivitelezés közben sok mindenre ők maguk jöttek rá.
A következő történetet a ház “úrnője” mesélte el.

Az étkező fala szintén szeletelt tégla burkolatot kapott.
Szempontok a bontott tégla burkolat tervezésénél
Így mesélte el:
“A fali téglaburkolatnál volt néhány fő szempont:
1. Inkább sárgás színű téglák legyenek, hogy ne legyen sötét a fal (most szép világos is!!! 🙂 )
2. Egyenesek legyenek a sorok.
3. Ne legyen túl szabályos! Szándékosan tettünk bele kisebb nagyobb szeleteket, hogy megtörjük vele a szabályosságot és rusztikusabb hatása legyen. Ha már nem külső szelet, legalább ezzel játszottunk.
4. A fuga mélyítve legyen. Volt kiskanál, meg minden. :)”

Tegnap elkezdtem a konyha padlóját is fugázni.
Hogyan NE burkoljuk a falat bontott tégla szeletekkel?
“Azzal megsokszoroztuk a munkát, hogy nem töröltük le azonnal a téglaszeleteket. Amikor még csak 1 napos volt a ragasztó, egyszerű vizes szivacsos áztatással le lehetett szedni, de később már csak kefével, meg mindenféle kaparó eszközzel.
Szárazon pedig csiszolóvászonnal.
Először durvával utána finomabbal. A csiszolóvászontól szépen előjött a színe, viszont poros lett minden, a tégla felülete is. Így utána többször le kellett mosni… Mindegy, végül minimális “hiba” maradt és így már tetszik a végeredmény!
Fugázó anyagnak a ragasztót használtuk. Olcsóbb mintha fugázót vettünk volna… A színe kb. 1-2 hét száradás után pedig nagyon szép világos szürke lesz, ami szintén nem sötétíti a falat! “

Ha már nem külső szelet, legalább ezzel játszottunk.
Hogyan rakjuk fel a tégla szeleteket?
A beszámoló így folytatódik:
“A módszer végül annyi volt, hogy 8,5 centiméterenként megvonalaztuk a falat. Ez lett a sorvezető. (Utólag kicsit soknak bizonyult, mert a téglaszeletek nagy része csak 6,5 cm, így van ahol 2 cm lett a fuga, ezt pedig nem akartuk annyira)
A téglaszeleteket gondosan válogattuk, ha kellett egy kicsit faragtunk még belőle flex-el. (Szerkesztői megjegyzés: csípőfogóval még szabálytalanabb, élethűbb.)
A szeleteket egyesével megkentük ragasztóval és a vonal mentén pakolgattuk fel. Ez nagyon sokat segített.(Szerkesztői megj: A felragasztás előtt érdemes egy vödör vízbe bemártani a szeleteket, hogy ne legyenek szárazak, és ne szívják el a nedvességet a ragasztóból!)
Egyszerűbb volt, mint csempét rakni, mert nem kellett annyira pontosan nézni a fugaközöket (elég volt szemre is nézni a távolságot), illetve a függőlegessel sem kellett annyira foglalkozni. ( A zöme 1,5 cm-es, így ezzel nem is volt nagy gondunk.)
Utólag egyáltalán nem bánom, hogy magunk csináltuk, mert szerintem nem lett volna olyan mester, aki ennyire figyel mindenre. vagy ott kellett volna állni mögötte és mondani neki, hogy mikor melyik darabot rakja fel! :)”

Milyen mintát rakjunk?
Mi kerüljön a padlóra?
“A konyha padlózatának kirakásán sokat dilemmáztunk. Az ötlet a “nézzünk a lábunk alá” című albumotokból van.
Az egyik ismerős javasolta, hogy játszunk kicsit a színekkel is. Próbáltunk 🙂
Valahol olvastam a honlapon, hogy utólag bánod, hogy nem engedted Tamásnak, hogy a konyha padlóját is téglával burkolja. Ez győzött meg, hogy belevágjunk! :)”
Szerkesztői megjegyzés: Ha érdekli, itt van ez a bejegyzés, a bontott tégla takarításáról szól…

A fugázást én csináltam.
Hogyan fugázzunk?
“A fugázást én csináltam. Mindent kipróbáltam. Próbáltam eldönteni hány órát kell száradni hagyni a ragasztót, hogy a kiskanalas módszer bejöjjön.
Volt amikor túl puha volt még és “kiszedtem” a fugát, azzal, hogy hozzányúltam. Volt amikor meg már annyira volt száraz, hogy a szélét “felpödörtem” és nem tudtam szépen simára kaparni. Van ahol szépen sikerült, de van ahol szerintem csúnya lett. (Azt mondják, azt úgy is csak én látom…)”
“Tegnap elkezdtem a konyha padlóját is fugázni.
Most már látom, hogy azért lett volna szerencsésebb rendes fugázóval dolgozni a csemperagasztó helyett, mert az gyorsabban szárad. Az impregnáló megvédte a téglát.
Úgy csináltam, ahogy Tamás javasolta: egy réteg hígítva, hogy átitatódjon és utána még egy réteg töményen.) Így le tudtam róla törölni a felesleges masszát, de a “fuga” annyira híg volt, hogy a téglaszelet élének keresgetése/takarítása közben, abba is beletöröltem. Kis szerencsével, olyan lesz a végeredmény, mintha utólag mélyítettem volna. Viszont az biztos, hogy százszor macerásabb és nagyon pepecs munka így! (még szerencse, hogy 3-4 nm2-ről beszélünk!”
Szerkesztői megjegyzés: Ha a fugázó összekente a téglát, akkor a kivitelezéssel volt a probléma.
1. Túl frissen lett kihúzva a fuga, amikor még nagyon ragacsos,
2. Rossz eszközzel/technikával készült a fugázás. Ha a fugázás közben összekeni a téglát, akkor rossz technikával dolgozik.
Ajánlott módszerünk a fugázó pisztolyos, vagy házilagos megoldásként a “habzsákos” módszer.
(Sittes zsákot ívesre vágunk a nyitott felén, majd a zárt végén az egyik sarkán lyukat vágunk.)
A lényege mindkettőnek az, hogy csak a fugákba kerüljön anyag a vékony pisztolyból, vagy a zsák sarkán vágott nyílásból. A fugázó anyag kicsit hígabb, és csomómentes legyen, hogy könnyedén ki lehessen nyomni.
Szikkadás előtt (azaz képlékeny, de már nem kenődik), nem érdemes hozzányúlni. Ezután könnyedén vissza tudjuk törölni, hogy íves legyen.
Az íves fugákban nem tud megülni a piszok.

A konyha padló nagyon szép impregnálva!
Tégla padló felületkezelése
Ilyen lett a minta. Egy rétegben már impregnálva is van.
A konyha padló nagyon szép impregnálva! Nem ilyennek képzeltem.
Az hittem sötétebb lesz, mint amikor vizes a tégla…Teljesen oda vagyok érte! Alig várom, hogy a teljes konyha készen legyen! 🙂
Éppen azon gondolkoztam, hogy talán a falat is le kellene kenni tömény impregnálóval, annyira jól mutat…

Muszáj volt megnéznem, hogy fog mutatni az asztal az “étkezőben” 🙂
Muszáj volt megnéznem, hogy fog mutatni az asztal az “étkezőben” 🙂